Arama
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Depremde yıkılan mahalle yerinde dönüşüm bekliyor

KAHRAMANMARAŞ MERKEZLİ DEPREMLERDE 59 BİNANIN YIKILDIĞI VE 4 BİN KİŞİNİN HAYATINI KAYBETTİĞİ, DEPREMİN SİMGELERİNDEN ‘EBRAR SİTESİ’NİN DE İÇİNDE BULUNDUĞU ŞAZİBEY MAHALLESİ, YERİNDE DÖNÜŞÜM BEKLİYOR.

Bu haberin fotoğrafı yok

Kahramanmaraş merkezli depremlerde 59 binanın yıkıldığı ve 4 bin kişinin hayatını kaybettiği, depremin simgelerinden ‘Ebrar Sitesi’nin de içinde bulunduğu Şazibey Mahallesi, yerinde dönüşüm bekliyor.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen depremler sırasında Onikişubat ilçesi Şazibey Mahallesi’nde 59 bina yıkılmıştı. Yaklaşık 4 bin kişinin hayatını kaybettiği mahallede 18 bin civarında insan evsiz kaldı. Şehir merkezinde yer alan Hayrullah Mahallesi’nde inşaat çalışmalarına başlanırken, Şazibey Mahallesi sakinleri de yerinde dönüşümü bekliyor.

Şazibey Mahallesi Muhtarı Cemal Kaya, mahallelerinde de inşaat çalışmalarına biran önce başlanmasını beklediklerini belirterek, “Yapım aşamasında bir gelişme yok, bekliyoruz. Benim mahallemde bin 800 hane evsiz durumda. Mahallemizde 59 bina yıkıldı. Bu insanların bir kısmı konteyner kentlerde, bir kısmı bağ evlerinde, bir kısmı ise kiralarda yaşıyor” dedi.

Mahallenin yerinde yeniden yapılacağını ifade eden Kaya, “Mahalle sakinlerimize şunu söylemek istiyorum. Bizim mahallemiz yerine yapılacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör ile görüştüm ve bana, ‘Muhtarım hiçbir sıkıntı yok, mahallemiz yerine yapılacak ve en kısa zamanda başlanacak’ dedi. İnşallah biz onu bekliyoruz, yani hiç kimse kuşkulanmasın, herkesin evi yerinde yapılacak. Tekrar inşallah mahalle sakinlerimiz gelip mahallemizde ikamet edecekler” ifadelerini kullandı.

Mahallede iş yeri yoğunluğunun da fazla olduğunu ancak depremzedelerin önceliğinin konut olduğunu söyleyen Kaya, “Zemin artı dört kat olarak deniliyor binalar. Kesinlikle 5-6 kat yok, yasaklandı. Benim mahallemde 4 bin vatandaşımız rahmetli oldu. Bizim inşallah talebimiz bir an önce mahallemize sahip çıkılması. Bir an önce bu mahallemizin tekrar ayağa kalkmasını diliyoruz. İş yerlerimizde de sıkıntılar var ama iş yerlerimiz ev sahipleri kadar perişan değiller. Az çok çadır ve konteyner ile ticaret işine bakıyorlar ancak mahalle olmayınca ticarette zayıf. İnşallah onların da bir an önce ayağa kalkmasını bekliyoruz. Yapılacak olan konutlar Kahramanmaraş’ın siluetini çok güzel şekilde görecek. Mahallemiz olmaz ise Kahramanmaraş da olmaz, herkes de bunun farkında” diye konuştu.

AYDIN (İHA) – EFELER BELEDİYE
Sıradaki Haber Başkan Yetişkin: “Basın mensupları, demokratik hayatımızın vazgeçilmez unsurlarındandır”