Arama
Üyelik
Üye Girişi
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

“Deprem Gerçeği Özelinde Afetlere Sosyolojik ve Psikolojik Açıdan Hazırbulunuşluk” projesi tamamlandı

TÜBİTAK 2237-A ÇERÇEVESİNDE DESTEKLENEN “DEPREM GERÇEĞİ ÖZELİNDE AFETLERE SOSYOLOJİK VE PSİKOLOJİK AÇIDAN HAZIRBULUNUŞLUK” PROJESİ TAMAMLANDI.

TÜBİTAK 2237-A ÇERÇEVESİNDE DESTEKLENEN

TÜBİTAK 2237-A çerçevesinde desteklenen “Deprem Gerçeği Özelinde Afetlere Sosyolojik ve Psikolojik Açıdan Hazırbulunuşluk” projesi tamamlandı.

Proje yürütücülüğünü Kastamonu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Erol Tekin’in yaptığı, TÜBİTAK BİDEB 2237-A Bilimsel Eğitim Etkinlikleri Destekleme Programı tarafından desteklenen “Deprem Gerçeği Özelinde Afetlere Sosyolojik ve Psikolojik Açıdan Hazırbulunuşluk” eğitimi tamamlandı.

2-5 Ekim tarihleri arasında Kastamonu Üniversitesi’nde düzenlenen eğitimlerde Sakarya Üniversitesi, ODTÜ, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi, Gedik Üniversitesi ve Kastamonu Üniversitesi’nden 12 uzman tarafından dersler verildi.

Eğitimlere farklı üniversitelerden katılan 20 kursiyer, 2,5 gün boyunca afetlere sosyolojik ve psikolojik yaklaşım ile ilgili teorik dersler aldı. Teorik derslerin yanı sıra etkinlikte 1,5 gün boyunca afetlere sosyolojik ve psikolojik açıdan yaklaşmasına yönelik araştırma konuları belirleyen uygulamalar gerçekleştirildi. Gruplar halinde çalışan kursiyerler oluşturdukları araştırma fikirlerini jüri üyeleri önünde sundu.

Etkinlik sayesinde farklı üniversitelerden katılım gösteren katılımcıların afetler konusunda sosyolojik ve psikolojik düşünceyi dikkate alan hususlar konusunda farkındalıklarının artırılması sağlandı. Başta deprem olmak üzere Türkiye’nin doğa kaynaklı afetlere hem sosyolojik hem de psikolojik açıdan hazırbulunuşluğu ile ilgili farkındalığın oluşturulmasına yönelik gerçekleştirilen etkinlik, 5 Ekim tarihinde yapılan kursiyer sunumları ile sona erdi.

Etkinliğe katılan tüm kursiyerler, hem Kastamonu’da olmaktan hem de afetlere psikolojik açıdan hazırbulunuşluğa ilişkin bir etkinlikte yer aldıkları için memnuniyetlerini ifade etti.