Cumhurbaşkanı Erdoğan Koronavirüsle Mücadele Eş Güdüm Toplantısı Sonrası Açıklama Yaptı

 Cumhurbaşkanı Erdoğan Koronavirüsle Mücadele Eş Güdüm Toplantısı Sonrası Açıklama Yaptı

Çin’in Vuhan şehrinden tüm Dünyaya yayılan ve ülkemize de sıçrayan Koronavirüs salgını şiddetini giderek arttırıyor.

En son olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ülkemizde 1 kişinin koronavirüsten hayatını kaybettiğini ve 98 kişinin salgına yakalandığını bildirmişti.

Bugün Çankaya Köşkünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Koronavirüsle Mücadele Eş Güdüm Toplantısı sonrasında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan satırbaşları bu konulardan oluştu; 

-“İnsanlık tarihi boyunca her dönemde tabi felaketler çok ciddi can kayıplarına yol açmıştır. Ayrıca Dünyamız 2009 yılındaki domuz gribi, 2016’daki Zika virüsü gibi tehditlerle yüzleşmiştir. “

-“Türkiye’nin bu fotoğrafı kendi içinde avantajlı bir yerde durdurarak kendine döndürmesi şart “

-“Dünya’da Koronavirüsten etkilenen kişi sayısı 200 bine, bu hastalıktan ölen kişi sayısı 8 bin olmuştur.”

-” Bugün itibariyle 20 bin öğretmenimizin atamasını gerçekleştirdik. “

-” Gelişmelere göre Liselere geçiş sınavlarını ve üniversitelere geçiş sınavını erteleyebiliriz”

– “Ankara ve Konya’da 10.300 umrecimizi öğrenci yurtlarında karantinaya aldık ”

-“Milletimden ricam, tehdit geçene kadar evlerinden çıkmamalıdır. Her türlü temas bizi virüs taşıyıcısı haline getirebilir. ”

Bu çerçevede devreye sokacağımız tedbirler şunlardır:

1- Perakende, AVM, Demir-Çelik, Otomotiv, Lojistik-Ulaşım, Sinema-Tiyatro, Konaklama, Yiyecek-İçecek, Tekstil-Konfeksiyon ve Etkinlik-Organizayon sektörleri için Muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemelerini 6’şar ay erteliyoruz.

2- Konaklama vergisini Kasım ayına kadar uygulamayacağız.

3- Otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payı ödemelerini Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için 6 ay süreyle erteledik.

4- İç havayolu taşımacılığında 3 ay süreyle KDV oranını yüzde 18’den yüzde 1’e indiriyoruz.

5- KOVİD-19 salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerini asgari 3 ay öteleyecek ve gerektiğinde bunlara ilave finansman desteği sağlayacağız.

6- İhracattaki geçici yavaşlama sürecinde kapasite kullanım oranlarının korunması amacıyla ihracatçıya stok finansmanı desteği vereceğiz.

7- Bu dönemde işlerinin olumsuz etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnaf ve sanatkârların Halkbank’a olan kredi borçlarının, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay süreyle ve faizsiz olarak erteleyeceğiz.

8- Kredi Garanti Fonu limitini 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartacak, kredilerde önceliği gelişmelerden olumsuz etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ’lere vereceğiz.

9- Vatandaşlarımız için uygun ve avantajlı şartlarda sosyal amaçlı kredi paketleri devreye alınmasını teşvik edeceğiz.

10- 500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktarını yüzde 80’den yüzde 90’a çıkartacak, asgari peşinatı yüzde 10’a düşüreceğiz.

11- Virüsün yayılmasına karşı alınan tedbirlerin etkisiyle Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline “mücbir sebep” notu düşülmesini sağlayacağız.

12- Stopaj gibi kaynağında yapılan kesintilerin ödemelerini içeren içeren muhtasar beyannamelerin sürelerini 3 ay erteliyoruz.

13- Asgari ücret desteğini devam ettireceğiz.

14- Mevzuatımızdaki esnek ve uzaktan çalışma modellerinin daha etkin hale getirilmesini temin edeceğiz.

15- Kısa Çalışma Ödeneğini devreye alacak, bundan faydalanmak için gereken süreçleri kolaylaştırılacak ve hızlandırılacağız. Böylece faaliyetine ara veren işyerlerindeki işçilere geçici bir gelir desteği verirken, işverenlerin de maliyetini azaltmış olacağız.

16- En düşük emekli maaşını 1.500 liraya yükseltiyoruz.

17- Emeklilerin bayram ikramiyesini Nisan ayı başında ödüyoruz. Yine emeklilerimizin maaş promosyon ödemelerinin de, şubelere gitmelerine gerek kalmaksızın, doğrudan hesaplarına yatırılmasını sağlıyoruz.

18- Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre ihtiyaç sahibi ailelere yapılacak nakdi yardımlar için ilave 2 milyar liralık bir kaynak ayırıyoruz.

19- İstihdamdaki sürekliliği temin etmek amacıyla 2 aylık telafi çalışma süresini 4 aya çıkartıyoruz.

20- Küresel tedarik zincirlerindeki aksama ihtimaline karşı hem üretimde, hem de perakende de belirlediğimiz önceliklere göre alternatif kanallar geliştireceğiz.

21- Tek başına yaşayan 80 yaş üstü yaşlılarımız için, sosyal hizmet ve evde sağlık hizmetlerinden oluşan periyodik takip programını devreye alıyoruz.

 açıklamasını yaptı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap