DOLAR 19,0558 0.13%
EURO 20,6381 0%
ALTIN 1.219,920,01
BITCOIN 5395892,57%
Bursa

AZ BULUTLU

13:17

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

CHP Sözcüsü Faik Öztrak: “Yeni zamlar Yolda”

CHP Sözcüsü Faik Öztrak: “Yeni zamlar Yolda”

ABONE OL
Kasım 2, 2021 01:19
CHP Sözcüsü Faik Öztrak: “Yeni zamlar Yolda”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, “Meclis’te görüşülen mevcut bütçeyle 2022’de enflasyon 6,4 puan düşürülerek, yüzde 9,8’e indirilecekti. Şimdi bu yılın enflasyonu artınca bu hedefe ulaşmak için enflasyonun 8,6 puan düşürülmesi gerekiyor.” dedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı.

Toplantıya ilişkin açıklamada bulunan Parti Sözcüsü Öztrak, Cumhuriyetin 98. yaşının büyük coşkuyla kutlandığını belirtti. Bugün saltanatın kaldırılmasının 99. yıl dönümü olduğunu hatırlatan Öztrak, Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, Cumhuriyet uğruna mücadele eden, aklı, vicdanı, irfanı hür tüm vatan evlatlarını, bu topraklar için kanlarını döken tüm şehit ve gazileri rahmetle minnetle andı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin masa başında kurulmadığını, sınırlarının cetvelle çizilmediğini dile getiren Öztrak, bu toprakların sayısız haine rağmen emperyalistlerden kurtarıldığını söyledi.

Bunların bir kısmının İngiliz zırhlılarıyla kaçtığını, ülkede kalanların ise Cumhuriyet ve Atatürk ile sıkıntılarının devam ettiğini belirten Öztrak, “Ya milli gün ve bayramlarımızı hiç anmazlar ya da milli günlerimizi Atatürksüz anarak güya intikam peşinde koşarlar. Bunu kifayetsiz gafiller, fesli meczuplar yapsa, ‘Delidir ne yapsa yeridir’ der, geçeriz. Ama bunları, bizzat Atatürk’ün kurduğu kurumların başındakiler yaparsa mazur göremeyiz.” diye konuştu.

Öztrak, bu yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın cumaya denk geldiğini, Diyanet İşleri Başkanlığının cuma hutbesinde Cumhuriyetin kurucusu Atatürk’ü anmadığını, bazı basın kuruluşlarının Anıtkabir’deki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerini izlemelerinin engellendiğini, basına sansür uygulandığını öne sürdü.

Merkez Bankası kasasındaki 128 milyar doların buharlaştığını, millete hesap verilmediğini ve hakikatin gizlenmeye çalışıldığını iddia eden Öztrak, rezervlerin salgından çok önce eritilmeye başlandığını, döviz kurunu düşük tutmak, ekonomide sahte bir istikrar algısı yaratmak için dövizlerin satıldığını vurguladı.

Hükümetin salgında vatandaşlarına en az doğrudan gelir desteği veren hükümetlerin başında geldiğini öne süren Öztrak, “128 milyar dolar meselesi sıradan bir iş değildir. Dünya tarihine geçecek büyüklükte bir finansal fiyaskodur. Rezervlerin eritilmesi kadar, satış yöntemi de görülmemiş bir skandaldır.” dedi.

“KONUT ELEKTRİĞİNE ZAMMIN ELİ KULAĞINDA”
Dolar kurunun 10 liraya dayanmasının en önemli sebeplerinden birinin de “milletin 128 milyar dolarının çarçur edilmesi” olduğunu ileri süren Öztrak, Merkez Bankasının döviz kasasının açık verdiğini, 22 Ekim itibarıyla döviz açığının 35 milyar 834 milyon dolar olduğunu söyledi.

Hükümetin ekonomi politikasını eleştiren Öztrak, 800 milyar dolarlık Türkiye ekonomisinin deneme tahtasına çevrildiğini öne sürdü.

Enflasyon tahmininin yap-boz tahtasına döndüğünü dile getiren Öztrak, “Eylül başında, 2021 sonu için Orta Vadeli Programa yüzde 16,2 enflasyon tahmini yazdılar. Kasım ayına gelmeden buna çizik attılar, bu yılın enflasyon tahminini yüzde 18,4 diyorlar. Meclis’te görüşülen mevcut bütçeyle 2022’de enflasyon 6,4 puan düşürülerek yüzde 9,8’e indirilecekti. Şimdi bu yılın enflasyonu artırılınca bu hedefe ulaşmak için enflasyonun 8,6 puan düşürülmesi gerekiyor. Aynı bütçe ve ekonomik dengelerle bu nasıl olacak?” değerlendirmesini yaptı.

Faik Öztrak, LPG’ye 48 kuruş, elektrik santrallerine ve sanayiye verilen doğal gaza yaklaşık yüzde 50 zam yapıldığını belirterek, “Gelen son zamlarla bu yılın tamamında doğal gaz sanayi tarifesi yüzde 115, elektrik üretim santrallerinin tarifesi yüzde 149 arttı. Bu zamlar da iğneden ipliğe her şeye zincirleme yansıyacak. Konut elektriğine zammın da eli kulağında.” dedi.

En az 10 karakter gerekli