CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır’dan Doğalgaz Fiyatları Hakkında Soru Önergesi

 CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır’dan Doğalgaz Fiyatları Hakkında Soru Önergesi

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Rusya’dan doğalgaz alımı konusunda, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdiğini söyledi.

Başarır, “Sayın Bakan, ‘Bu, ticari sır, ben bunu açıklayamam.’ dedi. Her evin ödediği bir faturanın ticari sırrı olabilir mi?” diye sordu.

Rusya’dan doğalgazın bin metreküpünü Avrupa’nın 120 dolara, Türkiye’nin ise 280 dolara aldığını iddia eden Başarır, Avrupa enerji bakanlarının, doğalgaz için Rusya’yla bire bir anlaşma yaptığını, Türkiye’nin ise doğalgazı aracı şirketlerle aldığını, aradaki farkın bu şirketlere gittiğini ileri sürdü.

Öte yandan Başarır, 130 bin avukatın bürosunun, 13 Mart’tan bugüne kapalı olduğuna değinerek, “Bu süreç, 15 Haziran’a kadar devam edecek. Büroları kapatıldı, çalışamıyorlar. Bir kuruş gelirleri yok, faturalarını ödeyemiyorlar.” dedi.

Adalet Bakanlığından, avukatların beraat kararlarından doğan vekâlet ücretlerinin acilen ödenmesini isteyen Başarır, avukatlara 25 bin liraya kadar düşük faizli, 6 ay ödemesiz kredi verilmesini talep etti.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın