Çamaşır Yıkarken Su ve Enerji Tasarrufu İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

 Çamaşır Yıkarken Su ve Enerji Tasarrufu İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de koronavirüs salgını nedeniyle 7’den 70’e artık herkes hijyene çok daha fazla önem veriyor. Hijyen kuralları gereği eller daha sık yıkanırken çamaşır  da aynı şekilde daha fazla yıkanabiliyor.Ancak özellikle bu dönemde su ve enerji tasarrufu büyük önem taşıyor. Bazı noktalara dikkat ederek çamaşır ve bulaşıklarınızın temizliğini sağlarken hem harcadığınız sudan hem de enerjiden tasarruf edebilirsiniz.

Koronavirüs nedeniyle hijyene her zaman olduğundan daha fazla önem verildiği bir zamandan geçiyoruz. Eller her zamankinden daha çok yıkanırken aynı zamanda çamaşır ve bulaşık makinelerinin de kullanımı artıyor. Beyaz eşyalarınızı satın alırken su ve enerji tüketimi düşük olan ürünleri tercih etmenizin yanı sıra uygulayacağınız birkaç pratik yöntemle de çamaşır ve bulaşıklarınızın temizliğini sağlarken su ve enerjiden de tasarruf edebilirsiniz. İşte dikkat etmeniz gerekenler:

Çamaşırlarınızı yıkarken dikkat etmeniz gerekenler

Çamaşır makinesi satın alırken modern ve ileri teknoloji ile geliştirilmiş ürünleri tercih ederek tasarrufa başlayabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki adımlara dikkat ederek de su ve enerji tasarrufunuzu daha da artırabilirsiniz.

  • Makinenizi, seçtiğiniz programa uygun tam kapasite ile çalıştırın, böylelikle su tüketiminden tasarruf etmiş olursunuz. Ayrıca dayanıklılığını göz önünde bulundurarak kapasitesinden fazla yüklememeye dikkat edin. Sürtünmeye bağlı olarak çalışan motorlar içinde bulunan fırça, bobin ve kömür gibi bileşenler Inverter motorlarda bulunmadığından bu motoru kullanan makineler sessiz, dayanıklı ve verimli çalışır.
  • Deterjan ambalajında tavsiye edilenden fazla miktarda veya aşırı köpüren deterjan kullanmamaya özen gösterin. Samsung’un Eco Bubble köpükle yıkama teknolojisine sahip seçili çamaşır makineleri çamaşırlarınıza 40 kat daha hızlı ve etkin nüfuz ederek temizlik sağlar. Deterjan kalıntısı bırakmadan, kan, cilt yağı gibi inatçı lekeleri çıkarmaya yardımcı olur.
  • Deterjan ambalajı üzerindeki sıcaklık tavsiyelerine uymanız da faydalı olacaktır.
  • Hafif kirli çamaşırlarınızı daha düşük sıcaklıklarda yıkayabilirsiniz.
  • Hafif kirli ve az miktarda çamaşırlarınız için hızlı programları tercih etmeniz de tasarrufu artıracaktır. Çok kirli ve lekeli olmayan çamaşırlarınız için ön yıkama ve çok yüksek sıcaklık kullanmamaya dikkat edin.
  • Çamaşırlarınızı kurutma makinesinde kurutacaksanız yıkama programınız için önerilen en yüksek sıkma devrini seçmeniz gerekiyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın