“Bir Delinin Güncesi ve Tüccarlar”

 “Bir Delinin Güncesi ve Tüccarlar”

Yapı Kredi bomontiada, 5 Şubat Çarşamba günü Aslı Erdoğan’ın aynı adlı hikayesinden yola çıkan “Bir Delinin Güncesi” oyununa ve 6 Şubat Perşembe günü Devlet Tiyatrolarının kıdemli oyuncularından Zeynep Erkekli’nin tek kişilik performansı “Tüccarlar”a ev sahipliği yapacak.

Bir Delinin Güncesi

Ömrünün önemli bir bölümünü akıl hastanesinde geçiren kadın, günün birinde beklenmedik bir anda salıverilir. Her anlamda ‘sistemle’ doğuştan sorunu olan bu kadın daha akıl hastanesinden çıkar çıkmaz çığırından çıkmış, cehenneme dönmüş bir dünyanın ortasında buluverir kendini.Gerçeği algılayana/anlayana kadar olan olur ve o eşsiz deliliğin refleksiyle bütün okları üzerine çekmeyi başarır. İçine düştüğü bu cehennemden kurtuluşun ‘deliliğe vurarak’ olabileceğini düşünür oysa işler daha da karmaşıklaşır.

Tüccarlar

Fransız oyun yazarlarından Joel Pommerat’ın yazdığı ve Ragıp Ertuğrul’un yönettiği Tüccarlar, bir kadının hayatındaki ironiyi ve trajedileri konu alıyor.

“Çalışmak haktır, evet ama bir ihtiyaçtır da, bütün insanlar için. Hatta bunun ticaretini yaparız biz. Çünkü bununla hayatımızı kazanırız. Tüccarlara benzer hepimiz. İşimizi satarız. Zamanımızı satarız. En değerli olan şeyimizi. Ömrümüzü. Hayatımızı. Bizler kendi hayatlarımızın tüccarlarıyız ve işte güzel olan da bu. Soylu olan bu. Saygıdeğer olan bu ve aynanın karşısına geçip de kendimizi gururla seyretmemizi sağlayan bu…”

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın