Billie Eilish’in adını kullanan zararlı yazılım Türkiye’de 18.000 kullanıcıyı etkiledi

 Billie Eilish’in adını kullanan zararlı yazılım Türkiye’de 18.000 kullanıcıyı etkiledi

Siber suçlular zararlı yazılımlarını yaymak için Grammy 2020 adaylarının adlarını yoğun bir şekilde kullanıyor. Kaspersky güvenlik teknolojileri, 2019’da adayların adları kullanılarak gerçekleştirilen saldırılarda (zararlı dosyaları indirmeye veya çalıştırmaya teşebbüs) 2018’e göre %39 artış tespit etti. Ariana Grande, Taylor Swift ve Post Malone saldırganların favorileri olurken, bu adayların adları 2019’da zararlı yazılımlarda en çok kullanılanlar oldu.

Müzik evrensel bir etkiye sahip. Yalnızca bir eğlence türü olmanın ötesine geçen müzik, bir terapi ve eğitim biçimi ya da bir atmosfer ve mesaj platformu haline de gelebiliyor. Yayın servislerinin yaygın bir şekilde kullanıldığı bir dönemde olsak bile, popülerliği nedeniyle müzik zararlı faaliyetlerin dışında kalamıyor. Suçlular ünlü sanatçıların isimlerini kullanarak parçaların veya video kliplerin içine zararlı yazılımlar gizliyor.

Yılın en büyük müzik ödüllerinin verildiği dönemde sorunun boyutunu göstermek isteyen Kaspersky araştırmacıları Grammy 2020 adaylarının adlarını ve şarkılarını kullanan zararlı yazılımları inceledi[1]. Yapılan analizin sonucunda Kaspersky toplam 30,982 adet zararlı dosyanın yayılmak için sanatçıların veya şarkıların adlarını kullandığını tespit etti. Tam 41.096 Kaspersky kullanıcısı bu dosyalarla karşı karşıya geldi.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap