Arama
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Artos Dağı’nın zirvesinde mercek bulutu oluştu

VAN’IN GEVAŞ İLÇESİ SINIRLARI İÇERİSİNDEKİ 3 BİN 550 METRE YÜKSEKLİĞİNDEKİ ARTOS DAĞI’NIN KARLI ZİRVESİNİ ŞAPKA ŞEKLİNDE MERCEK BULUTU KAPLADI.

Bu haberin fotoğrafı yok

Van’ın Gevaş ilçesinde 3550 rakımlı Artos Dağı’nın karlı zirvesinde şapka şeklinde mercek bulutu oluştu.

Geçtiğimiz hafta tüm Türkiye’yi etkisi altına alan kar yağışı ile birlikte 3550 rakımlı Artos Dağı beyaza büründü. Gevaş ilçesi sınırları içinde bulunan Artos Dağı’nın zirvesinde ise halk arasında “şapka” diye adlandırılan mercek bulutu oluştu. Uzun bir süre dağın zirvesinde bu şekilde kalan bulut, vatandaşlar tarafından cep telefonlarıyla görüntülendi.

Türkiye’nin en yüksek 11. dağı olan Artos Dağı, Çadır Dağı adıyla da biliniyor. Güneydoğu Toros Dağları’nın devamı olan dağ, Akdamar Adası’nın tam karşısında olması nedeniyle manzara fotoğrafı çekmek isteyenlerin uğrak mekanı oluyor. Van Gölü’ne yakın bir konumda olduğu için kuzey ve güney yönlerindeki iklimler birbirinden farklı olan dağda rüzgar enerjisi üretimi için de elverişli bir ortam oluşuyor. Mercek bulutları ise, güçlü hava akımlarının dağ veya tepe gibi engelle karşılaşmasıyla oluşuyor.

OSMANİYE’DE ETKİLİ OLAN FIRTINA VE
Sıradaki Haber Osmaniye’de şiddetli fırtına çatıları uçurdu, yollar göle döndü