DOLAR 19,0540 0.13%
EURO 20,5095 -0.63%
ALTIN 1.211,44-0,66
BITCOIN 5300030,70%
Bursa

KAPALI

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Arap Devletleri Ligi Temsilcisi Büyükelçi Almutairi: “Türkiye bölgede büyük bir güç”
  • Haberizma
  • Genel
  • Arap Devletleri Ligi Temsilcisi Büyükelçi Almutairi: “Türkiye bölgede büyük bir güç”

Arap Devletleri Ligi Temsilcisi Büyükelçi Almutairi: “Türkiye bölgede büyük bir güç”

ABONE OL
Kasım 2, 2021 11:04
Arap Devletleri Ligi Temsilcisi Büyükelçi Almutairi: “Türkiye bölgede büyük bir güç”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu yıl 6-7 Aralık tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek Boğaziçi Zirvesi öncesinde Arap ülkelerinden 20’ye yakın büyükelçi ve ülke temsilcisi, Ankara’daki 8’inci Geleneksel Büyükelçiler Toplantısı’nda bir araya geldi.

Uluslararası İşbirliği Platformu Kurucusu Cengiz Özgencil, “İlk kurulduğumuz yıldan bu yana Arap ülkelerinden Bakan, Prens, Prenses ve devlet temsilcisi düzeyinde çok önemli kişileri ağırladık. Kuruluş felsefemizde yer aldığı gibi dost ve komşu ülkelerle ekonomik ve sosyal anlamdaki ilişkilerimizi pekiştirmek istiyoruz. Arap ülkelerinin Büyükelçileri geleneksel hale gelen Ankara buluşmamıza yoğun ilgi gösteriyor ve bu bizi çok mutlu ediyor” dedi.

“Türkiye bölgede büyük bir güç”

Etkinlikte değerlendirmelerde bulunan Arap Devletleri Ligi Temsilcisi Büyükelçi Faleh Majed Almutairi, “Boğaziçi Zirvesi özel ve kamu sektörü ile her yıl bağ kurması ile çok önemli bir zirve. Özellikle zirvenin özel sektörde olması, yapılan birçok görüşmeleri ve geliştirilen işlerin daha hızlı işlemesini sağlıyor. Pek tabii Türkiye bölgede çok büyük bir güç. Arap devletleri olarak burada yer alıp Türkiye’nin ekonomik tecrübelerinden dersler çıkarmak istiyoruz” dedi.

Filistin’in Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa ise şu ifadeleri kullandı: “Biz Arap ülkeleri dışında dünya çapında birçok ülke bu zirveyi dört gözle bekliyor. Türkiye ve Arap ülkelerinin ilişkileri çok önemli ve gelişmeye devam da etmek zorunda. Yaşadığımız coğrafya bize bunu gerektiriyor. Bir Filistinli olarak ilişkilerimizde her zaman Türkiye’ye öncelik verdiğimizi belirtmek isterim. Özellikle Arap ülkeleri ile Türkiye’nin ilişkilerini ilerletmek adına bu zirve çok önemli”.

Ürdün’ün Ankara Büyükelçisi İsmail İsa İsmail Rifai da, “Arap ülkeleri ve dünyanın geri kalanını da içine alacak şekilde uluslararası konjektürde yol haritalarının belirlendiği çok önemli bir zirve olduğunu düşünüyorum. Türkiye yakın tarihte dünyada çok önemli bir ülke haline geldi. Özellikle Arap dünyası için çok önemli. Özellikle hükümetin de yapmış olduğu katkılar ve teşviklerden ötürü birçok Arap ülkesinden yatırımcılar iş ve birçok farklı sektörden yatırım amaçlı olarak Türkiye’ye geliyor. Bu da devam edecek gibi görünüyor.

Ürdün tarafı olarak Ankara’dan, Bursa’dan özellikle endüstriyel alanda birçok Türk iş adamları ile Ürdün ve dünyanın her yönünde yatırım yapmak adına verimli görüşmeler yaptık. Özellikle Ürdün’ün Avrupa Birliği, Amerika ve Kanada ile ilişkilerini göz önüne alırsak bunun Türkiye’ye de çok büyük katkılar sağlayacağını düşünüyoruz” dedi.

Etkinlikte, Moritanya, Fas, Cezayir, Tunus, Libya, Mısır, Filistin, Cibuti, Sudan, Ürdün, Lübnan, Irak, Suudi Arabistan, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Umman ve Yemen’in Ankara Büyükelçileri ve temsilcileri yer aldı.

    En az 10 karakter gerekli