Arama
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Antik kentten pirince uzanan 200 yıllık yolculuk

KONUARLP BULUNAN PRUSİAS AD HYPİUM’DA KAZI ÇALIŞMALARINI BAŞLATAN VE ANTİK TİYATRONUN GÜN YÜZÜNE ÇIKMASINI SAĞLAYAN DÜZCE ÜNİVERSİTESİ FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ ŞİMDİ DE KONURALP PİRİNCİNİ TANITIYOR. OKULDA YAPILAN PİLAV GÜNÜNDE DAĞITILAN KONURALP PİRİNCİ İLE YAPILAN PİLAV ÖĞRENCİ VE AKADEMİSYENLERİN BÜYÜK BEĞENİSİNİ KAZANDI

Bu haberin fotoğrafı yok

Konuarlp’te bulunan Prusias Ad Hypium’da kazı çalışmalarını başlatan ve antik tiyatronun gün yüzüne çıkmasını sağlayan ekip, tarihi 1800’lü yıllara dayanan Konuralp pirincini tanıtmak için kolları sıvadı. Okulda yapılan etkinlikte dağıtılan Konuralp pirinci ile yapılan pilav öğrenci ve akademisyenlerin büyük beğenisini kazandı.

Düzce’nin tarihi dokusunda önemli yere sahip olan ve her kazmada tarih çıkan Konuralp Antik Tiyatrosu, Prusias Ad Hyppium’da kazı çalışmalarını yüyüten, tiyatro kalıntılarının gün yüzüne çıkmasında büyük emeği bulunan Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi, tarihi 1800’lü yıllara dayanan Konuralp pirincinin tanıtılması için kolları sıvadı.

Osmanlı saray mutfağının vazgeçilmezi

’Osmanlı Saray Mutfağının Pirinci’ olarak adlandırılan Konuralp Pirinci, zamanının vazgeçilmez lezzet kaynaklarından biri olarak görülüyor. Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Duygu Ekinci, Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Dr. Nurperi Ayengin üniversitede eğitim gören öğrencilere Konuralp pirincini düzenlenen etkinlik ile tanıttı.

Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir, Düzce Müftüsü Osman Aydın, Düzce Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Kütük, protokol, akademik personel, öğrenciler ve personeller tarihi Konuralp pirincinin tadına baktı.

Kent Konseyi Kadın Meclisi Sanat ve El Sanatları Grubu pilav gününde fakülte yönetimini yalnız bırakmadı.

“Bütün çabamız Düzcemizi tanıtmak”

Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim üyesi Dr. Nurperi Ayengin yaptığı açıklamada; “Yaklaşık 10 yıldır Düzce’de görev yapıyorum. Bu çerçevede Konuralp’te de ciddi çalışmalarımız oldu. Konuralp pilavını da beğeniyorduk. Bu pilavı öğrencilerimize de tanıtalım, lezzetini onlar da tatsınlar istedik. Rektörümüz Prof. Dr. Nedim Sözbir’in de desteğiyle pilav gününü yaptık. Rektörümüz de bunun geleneksel hale gelmesini istedi. İnşallah her sene Ekim ayının 3. haftasında Konuralp pilavımızı öğrencilerimiz ile birlikte yiyeceğiz” dedi.

Daha sonra hazırlanan Konuralp Pilavı katılımcılara ikram edildi. Pilav almak isteyenler ise uzun kuyruklar oluşturdu.

KEPEZ BELEDİYESİ, HİZMET BİNASININ BAHÇESİNDE
Sıradaki Haber Kepez Belediyesi Atatürk Anıtı’nı bakıma aldı