Arama
Üyelik
Üye Girişi
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Ankara Büyükşehir Belediyesinden afetlere hazırlık ve farkındalık çalışmaları

ARAMA KURTARMA DERNEĞİ, TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ İLE TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ İLE PROTOKOL İMZALAYAN ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ; BAŞKENTLİLERİN FARKINDALIKLARININ ARTIRILMASI, BİREYSEL AFET BİLİNCİNİN TEŞVİK EDİLMESİ, RİSK AZALTMA KONUSUNDA BİLGİNİN YAYGINLAŞTIRILMASI VE AFET MÜDAHALE PROSEDÜRLERİNİN İYİLEŞTİRİLMESİNİ AMAÇLIYOR.

ARAMA KURTARMA DERNEĞİ, TÜRKİYE

Arama Kurtarma Derneği, Türkiye Barolar Birliği ile Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği ile protokol imzalayan Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkentlilerin farkındalıklarının artırılması, bireysel afet bilincinin teşvik edilmesi, risk azaltma konusunda bilginin yaygınlaştırılması ve afet müdahale prosedürlerinin iyileştirilmesini amaçlıyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, afet yönetimi ve iş birliği konusunda ülke çapında rol model olma çalışmalarına devam ediyor. Afet İşleri Daire Başkanlığı, Arama Kurtarma Derneği (AKUT), Türkiye Barolar Birliği (TBB) ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ile iş birliği protokolü imzaladı.

Kapsamlı eğitim programları düzenlenecek

İmzalanan protokol ile Ankaralıların afet farkındalıklarının artırılması, bireysel afet bilincinin teşvik edilmesi, risk azaltma konusunda bilginin yaygınlaştırılması ve afet müdahale prosedürlerinin iyileştirilmesi amaçlanıyor.

Bu çerçevede; olası afetlerin olumsuz etkilerinin azaltılması için Ankara Büyükşehir Belediyesi ve AKUT arasında etkin bir iş birliği kurulacak. Ayrıca belediye personeli ve afet gönüllüleri için kapsamlı eğitim programları düzenlenerek afete hazırlık, müdahale ve iyileştirme için gereken beceriler kazandırılacak.

Olası afetlere karşı hazırlık

TBB ile yapılan protokol ise afet sonrasında ortaya çıkabilecek hukuki zorluklar, Ankara Büyükşehir Belediyesinin sorumluluklarının tanımlanması ve yasal inceleme yoluyla olası olumsuz etkilerini en aza indirmesi amaçlanıyor.

TMMOB ile yapılacak çalışmalarla ise toplumda sorumluluk duygusunun geliştirilmesi, kitlelere ulaşmaya yönelik etkili eğitim yöntemlerinin geliştirilmesi ve üniversiteler bünyesindeki afet araştırma merkezleri ile yakın iş birliğinin teşvik edilmesi amaçlanıyor.

Başkentlilerin güvenliğini ve refahını sağlamaya yönelik bütüncül bir yaklaşım içeren iş birlikleri sayesinde olası afetlere karşı hazırlıklı, duyarlı ve dirençli bir Ankara oluşturulacak.