Almanya’da “ucuz gıda” zirvesi

 Almanya’da “ucuz gıda” zirvesi

Almanya’daki ucuz gıda tartışmaları Başbakan Angela Merkel ile gıda sektörü temsilcilerini bir araya getirdi.

Almanya’da et de dahil olmak üzere birçok gıda ürününün giderek ucuzlaması ve çiftçilerle diğer üreticilerin bu duruma son aylarda gösterdiği kitlesel tepkiler, Başbakan Angela Merkel ile sektör temsilcilerini bir araya getirdi.

Pazartesi günü gıda sektörü temsilcileri ile kriz toplantısında buluşan Merkel, hükümetin perakendecilere alt fiyat limiti belirleme gibi bir gündemi olmadığını, amacın farklı aktörler arasında “adil bir ilişki” zemini yaratmak olduğunu belirtti.

Toplantının ardından bir açıklama yapan Tarım Bakanı Julia Klöckner, çiftçilerin fiyat baskısından korunması için Avrupa Birliği (AB) düzenlemelerinin hızla hayata geçirileceğini vurguladı.

Klöckner “İki kilo elma 1,11 euro, bu nasıl olabilir?” diyerek üreticinin zincirde son halka olduğunu ve ucuz gıdanın bedelini ödediği taktirde “bunun işlemeyeceğini” kaydetti.

Klöckner çiftçileri tüccarlarla eşit göz hizasına getirebilmek için, tarım ve gıda ticaretinde haksız uygulamaları düzenleyen AB düzenlemesinin, “iş birliği yapmak isteseler de istemeseler de” uygulanacağını söyledi. Tarım bakanı düzenlemeyi uygulamayanların ise cezai yaptırımla karşılaşacağını belirtti.

Etin yüzde 70’i indirimli fiyattan satılıyor

Başbakan Merkel ve Tarım Bakanı Klöckner toplantıda, perakendecilerin büyük bir sorumluluğu olduğuna işaret etti. Aldi, Lidl, Rewe ve Edeka gibi perakende market zincirleri, müşterilerine tenzilatlı ürün satarak fiyatlar üzerinde baskı oluşturmakla eleştiriliyor. Etiket üzerindeki bu baskının da gıda sektöründen üreticiye yansıdığı belirtiliyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın