Albaraka Türk, En Çok Kira Sertifikası İhraç Eden Banka Oldu

Türkiye’nin ilk katılım bankası Albaraka Türk, 2019 yılsonu itibariyle Bankacılık sektöründe ihraç edilen toplam 40,4 Milyar TL’lik kira sertifikasının %22,20’sini karşılayarak özel katılım bankaları arasında en çok kira sertifikası ihraç eden banka oldu.
 Albaraka Türk, En Çok Kira Sertifikası İhraç Eden Banka Oldu

Türkiye’de İslami sermaye piyasalarının gelişiminde önemli katkısı olan kira sertifikaları 2019 yılında da yatırımcılar tarafından yoğun ilgi gördü. Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) verilerine göre 2018 yılında katılım bankaları yaklaşık 20 Milyar TL’lik kira sertifikası ihracı gerçekleştirirken, 2019 yılında ihraç edilen kira sertifikası miktarı 40 Milyar TL tutarını aştı. Albaraka Türk, katılım bankaları arasında en çok kira sertifikası ihraç eden ikinci banka olurken; özel sektör bankaları arasında ise ilk sırada yer aldı.

2019 yılının İslami sermaye piyasası araçlarına ilişkin farkındalığın artması adına önemli bir yıl olduğunu belirten Albaraka Türk Katılım Bankası Hazine, Yatırım Bankacılığı ve Finansal Kurumlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Malek K. Temsah; “2019 yılında yatırımcılar, özellikle volatilenin yükseldiği dönemlerde öngörülebilir getiri sunması ve likit bir enstrüman olması nedeniyle kira sertifikası ihraçlarına yoğun ilgi gösterdi. Bu kapsamda 2018 yılında toplam 22 olan ihraç sayımız 2019 yılında 42’ye ulaşırken, tutar bazında ise 2018 yılında 3.3 milyar TL olan kira sertifikası miktarımız toplamda 9 milyar TL’ye ulaştı” açıklamasında bulundu.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın