ABD’den İran İçişleri Bakanı Fazlı’ya Yaptırım Kararı

 ABD’den İran İçişleri Bakanı Fazlı’ya Yaptırım Kararı

Amerika Birleşik Devletler (ABD), İran İçişleri Bakanı Abdurrıza Rahmani Fazlı’ya, ciddi boyutta insan hakları ihlalleri işlediği gerekçesiyle yaptırımlar uygulama kararı aldı. ABD Maliye Bakanlığı’nın kararla ilgili açıklamasında, İranlı bakanın, geçen yıl ülke genelindeki protestolarda göstericilere karşı gerekirse öldürücü müdahalede bulunulması için emniyet güçlerine emir verdiği belirtildi.

Açıklamada, Fazlı’nın İran emniyet güçlerine, hükümet karşıtı protestoculara aşırı sert müdahalede bulunma emri vermesi sonucu aralarında en az 23 çocuğun da olduğu birçok kişinin öldürüldüğü hatırlatıldı.

Maliye Bakanı Steven Mnuchin de yeni yaptırımlarla ilgili olarak, “Amerika, kendi halkına baskı uygulayan ve istismar eden İran yetkilileri ve kurumlarından hesap sormaya devam edecek” ifadelerini kullandı.

Bakan Mnuchin’in yanı sıra Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da konuyla ilgili açıklamada bulundu. Pompeo, İran İçişleri Bakanı’na atıfta bulunarak, “O ve rejimin amacı barışçı protestoları dağıtmak ve her ne pahasına olursa olsun barışçı toplanma ve ifade özgürlüğü haklarını bastırmaktı” şeklinde konuştu.

Maliye Bakanlığı açıklamasında ayrıca, 7 üst düzey emniyet birimi yetkilisinin kara listeye alındığı belirtildi. Listede yer alan isimlerden biri de İran Devrim Muhafızları komutanlarından Hüseyin Aştari Fard. 1989-1997 yılları arasında İran istihbarat teşkilatının liderliğini yürüten Ali Fallahyan da yaptırımlar listesine alınan bir diğer isim oldu.

ABD’nin kara listeye aldığı İranlı yetkililerin Amerika’da olabilecek bütün mal varlıkları donduruluyor ve Amerikalılar’ın bu kişilerle iş yapması yasaklanıyor.

“Baş Müfettiş Soruşturmalara Misilleme Amacıyla Kovulmadı”

ABD Dışişleri Bakanlığı baş müfettişinin görevden alınması siyasette tartışmaya yol açmıştı. Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, “Baş müfettişin kovulmasını Başkan’a çok daha önce tavsiye etmeliydim” dedi.

Pompeo, ‘‘Dışişleri Bakanlığı baş müfettişi Steve Linick’in kovulması, yürüttüğü soruşturmalara misilleme amaçlı değildi’’ ifadelerini kullandı. Lininck’in kovulması yönündeki tavsiyesinin gerekçelerinin ilgili kişilerle paylaşılacağını belirtti.

Başkan Donald Trump, Cuma günü Dışişleri Bakanlığı Müfettişi Steve Linick’i görevden almıştı. Bu, Trump’ın Nisan ayının ilk günlerinden bu yana görevden aldığı dördüncü müfettiş. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun isteği üzerine Steve Linick’in görevden alındığı belirtilmişti.

Başkan Donald Trump’ın Dışişleri Bakanlığı müfettişini görevden almasına Demokratlar tepkili. Temsilciler Meclisi ve Senato’nun ilgili komisyonlarında yer alan üst düzey Demokrat üyeler, Steve Linick’in görevden alınmasının zamanlamasını eleştirmiş ve konuyla ilgili soruşturma açıldığını bildirmişti.

Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı Eliot Engel’la Senatör Bob Menendez tarafından yapılan açıklamada, baş müfettişin Mike Pompeo’yu korumak amacıyla görevden alındığı savunulmuştu.

Amerikan basınında çıkan haberlere göre Linick, Pompeo’nun bakanlık çalışanlarını kişisel işleri için kullandığına yönelik suçlamalarla ilgili soruşturma başlatmıştı.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi de, Başkan Donald Trump’ın Dışişleri Bakanlığı baş müfettişini görevden almasının, müfettişin yürüttüğü soruşturmalardan birine misilleme amacı taşıması durumunda bunun hukuka aykırı olabileceğini vurgulamıştı.

Pompeo’dan Filistin yönetimine “İsrail ile iş birliği” çağrısı

Pompeo, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın İsrail ile iş birliğinin durdurulması talimatına atıfta bulunarak, İsrail ve Filistin arasındaki güvenlik iş birliğinin devam etmesi gerektiğini belirtti.

Pompeo, İsrail’in Batı Şeria’yı ilhak planı ve Filistin yönetiminin tepkisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Batı Şeria’da yer alan Yahudi yerleşim birimlerini “ilhak” planına yönelik soruya cevap veren Pompeo, Mahmud Abbas’ın İsrail ile iş birliğinin durdurulması talimatını üzüntüyle karşıladıklarını ve tarafların birbirleriyle iletişim içinde olması gerektiğini ifade etti.

ABD olarak Başkan Donald Trump yönetiminin açıkladığı Orta Doğu Planı kapsamında tüm taraflarla çalışmaya devam edeceklerini belirten Pompeo, “Filistin liderliğinin bunun kendi halkının çıkarına olduğunu görmesini umuyoruz, böylece bu şekilde hareket edebiliriz” dedi.

Pompeo ayrıca ABD, İsrail ve Filistin arasında yapılan güvenlik anlaşmasına işaret ederek, “Güvenlik iş birliğinin yürürlükte kalmasını umuyoruz. İsrail ve Filistin yönetimindeki insanları güvende tutmak için yapılan çalışmaların devam etmesi gerekli. (Mahmud Abbas’ın) Açıklamalarından tam olarak haberdar değilim ancak bu sözleşmeleri kaldırmaya karar verdiği için üzgünüm” ifadesini kullandı.

Abbas’tan işgal planına tepki

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Batı Şeria’da yer alan Yahudi yerleşim birimlerini “ilhak” planına tepki göstererek, Filistin’in, İsrail ve ABD ile yapılan güvenlik anlaşmasının da dahil olduğu tüm anlaşma ve mutabakatlardan çekildiğini duyurmuştu.

Filistin halkının maruz kaldığı ‘zulümden’ ABD yönetiminin de sorumlu olduğunu dile getiren Abbas, “İşgalci İsrail hükümetinin halkımıza yönelik tüm saldırgan, haksız kararları ve tedbirlerinde ABD yönetiminin birincil dereceden ortak olduğunu düşünüyoruz” ifadesini kullanmıştı.

Diğer yandan ABD Başkanı Donald Trump’ın İsrail Başkanı Binyamin Netanyahu ile 28 Ocak’ta Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında açıkladığı sözde Orta Doğu barış planında, Batı Şeria’daki Yahudi yerleşim yerlerinin İsrail’in toprağı olarak kabul edilmesi ve Tel Aviv yönetiminin Filistin’e ait Ürdün Vadisi üzerindeki hakimiyetini sürdürmesi maddeleri yer alıyordu.

Netanyahu, koalisyon hükümetinin yemin töreni öncesi 17 Mayıs’ta Meclis’te yaptığı konuşmada, Batı Şeria’daki yerleşim birimlerini ilhak etmenin vaktinin geldiği değerlendirmesinde bulunmuştu.

ABD ve İsrailli yetkililerden oluşan ortak komisyon, barış planının ardından söz konusu bölgelerin “ilhakı” için Batı Şeria’da haritalandırma sürecine başlamıştı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap