8 Yıl Sonra Türkiye Euroclear ile Anlaştı

 8 Yıl Sonra Türkiye Euroclear ile Anlaştı

Türkiye Hazine ve Maliye Bakanlığı, DİBS takas ve saklama hizmeti verilmesi hususunda yabancı merkezi saklama kuruluşu (YMSK) Euroclear ile anlaştı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak konuya ilişkin olarak, “Euroclear ile yaptığımız işbirliği sayesinde yabancı yatırımcılar TL, döviz ve altın cinsinden tahvillerimize daha kolay erişebilecek” dedi.

Türkiye Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, devlet iç borçlanma senetlerine (DİBS) takas ve saklama hizmet için uluslararası saklamacı kuruluş Euroclear ile anlaşmaya varıldığı belirtildi.

Bakanlığın açıklamasında, “Devlet İç Borçlanma Senetleri’ne (DİBS) takas ve saklama hizmeti verilmesi hususunda yabancı merkezi saklama kuruluşu (YMSK) Euroclear Bank ile mutabakata varılmıştır. Euroclear Bank saklama özelliği ile yurt dışı yerleşiklerin; TL, dolar, euro ve altın cinsi Türk tahvillerine erişim sağlayabilme kabiliyetleri artacaktır” denildi.

Euroclear açıklama yaptı

Euroclear’ın açıklamasında kurum ile Bakanlık arasında varılan anlaşmanın uluslararası yatırımcıların yerel Hazine tahvili piyasasına daha güçlü erişimini sağlayacağı işaret edildi.

Euroclear’a erişimi olan ülkelerin yerel piyasalara daha güvenli ve standartlaştırılmış bir şekilde yabancı yatırımcı erişimi gibi birçok yönden fayda sağladığı belirtilen açıklamada, yerel ihraççıların daha geniş likidite havuzlarına eriştiği ve borçlanma maliyetlerinin volatilitesini düşürebileceği ifade edildi.

Açıklamada “PwC tarafından geçen yıl yapılan bir çalışmaya göre yakın zamanda Euroclear erişimi sağlayan ülkeler için borçlanma maliyetlerinin düşmesinden doğan potansiyel kazanç, 10 yıllık bir sürede GSYİH’de sağlanan 3.8 milyar dolarlık katkı ile ilişkili” ifadesine yer verildi.

Yabancıların yatırımı kolaylaşacak

Hazine ve Maliye Bakanlığının devlet iç borçlanma senetlerine (DİBS) takas ve saklama hizmeti verilmesi için yabancı merkezi saklama kuruluşu Euroclear ile iş birliği yapmasıyla gözler bu mutabakatın uygulanmasına odaklandı.

İngiliz Financial Times sitesi, Türkiye’nin yaklaşık sekiz yıllık müzakerelerin ardından Belçika merkezli Euroclear ile anlaşmaya vardığını yazdı.

Haberde, Türkiye hükümetinin bu adımla, Avrupa’nın en büyük menkul kıymet depolarından birine katılmaya hazırlandığını ve yabancı yatırımların en düşük seviyelere ulaştığı bir zamanda daha fazla uluslararası sermaye çekebilmek için yatırımcılara devlet tahvillerinde işlem yapmaya izni vereceği belirtildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığının Euroclear ile vardığı mutabakatla, yabancı yatırımcıların Türkiye’de ihraç edilen ve işlem gören DİBS’lere ulaşması ve yatırım yapması kolaylaşacak.

Yabancı yatırımcıların yurt içi bankalarda hesabı olmasa bile mevcut Euroclear hesapları, her türlü DİBS’e erişmesi için yeterli olacak.

Euroclear saklama özelliği sayesinde Türk tahvillerinin farklı uluslararası piyasalarda teminat kabul edilme kabiliyeti artacak ve yabancı yatırımcılar küresel standartlara uyumlu operasyonel süreçlerle işlemlerinde DİBS yatırımlarını gerçekleştirebilecek.

Uluslararası yatırımcılar operasyonel ve ekonomik sebeplerle takas ve saklama hizmetlerinde ağırlıklı olarak yabancı merkezi saklama kuruluşları ile çalışmayı tercih ediyor.

Finansman maliyetlerine olumlu yansıyor

Analistler, yabancı yatırım fonlarının ilgisinde artışın finansman maliyetlerinin düşürülmesine katkı sağladığını da belirtiyor.

Uluslararası bağımsız denetim şirketi PwC’nin araştırmaları, son yıllarda Euroclear ile takas ve saklama hizmeti konusunda iş birliği yapan ülkelerin finansman maliyetlerinde düşüş yaşandığını ve 10 yılda gayrisafi yurt içi hasılalarına 3,8 milyar dolar katkı sağladıklarını gösteriyor.

Yabancı merkezi saklama kuruluşlarıyla iş birlikleri, uzun vadeli sürdürülebilir finansman hedefleri doğrultusunda önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Birçok ülke örneğinde yabancı merkezi saklama kuruluşlarıyla iş birlikleri yerel tahvil piyasasıyla başlarken, ilerleyen dönemlerde hisse senedi piyasaları ve özel sektör tahvillerinde de aynı yolun izlendiği görülüyor.

Bakan Albayrak’tan Euroclear ile işbirliği değerlendirmesi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak konuya ilişkin olarak, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“İstanbul Finans Merkezi hedefleri kapsamında sermaye piyasalarının uluslararası standartlara uyumuna yönelik adımlarımız sürüyor. Euroclear ile yaptığımız iş birliği sayesinde yabancı yatırımcılar TL, döviz ve altın cinsinden tahvillerimize daha kolay erişebilecek. Hayırlı olsun.”

Euroclar Kulübü

Euroclear, menkul kıymet işlemlerinin yapılmasının yanı sıra bu menkul kıymetlerin muhafazası ve varlık hizmetleri konusunda uzmanlaşmış Belçika merkezli bir finansal hizmetler şirketidir.

1968 yılında J.P. Morgan & Co.’nun bir parçası olarak, o zamanki gelişmekte olan eurobond piyasasında işlem yapmak üzere kuruldu.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın