4 Günlük Sokağa Çıkma Yasağında 35 bin 422 Kişiye Ceza Kesildi

 4 Günlük Sokağa Çıkma Yasağında 35 bin 422 Kişiye Ceza Kesildi

Türkiye İçişleri Bakanlığı, sokağa çıkma yasağının başladığı 22 Nisan’dan bugüne kadar yasağa uymayan 35 bin 422 kişiye adli ya da idari ceza uygulandığını açıkladı.

Sokağa çıkma yasağının sona erdiğini açıklamayla duyuran İçişleri Bakanlığı, yasakların başladığı 22 Nisan saat 00.00 ile Pazar günü saat 20.00 arasında kurallara uymayan 35 bin 422 kişiye adli ya da idari işlem uygulandığını açıkladı.

63 milyon 640 bin kişinin 4 gün boyunca evde kaldığının belirtildiği açıklamada, 31 il için getirilen şehir giriş-çıkış sınırlaması ve ülke genelinde 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı bulunanların, 20 yaş altındaki çocuklar ve gençlerin istisnalar hariç sokağa çıkmalarına ilişkin kısıtlamaların ise aynı şekilde devam ettiği belirtildi.

Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca yerleşim yerlerine ilişkin karantina kararları hakkında da bilgi veren İçişleri Bakanlığı açıklamasında, “Bugün saat 20.00 itibarı ile 51 ilimizdeki 2 ilçenin tamamında, bir ilçenin merkezinde, 4 beldede, 76 mahallede, 71 köyde ve 8 mezra olmak üzere toplam 162 yerleşim yerinde karantina tedbirleri uygulanmaktadır. Karantina tedbiri uygulanan yerleşim yerindeki toplam nüfus 222 bin 921’dir. Öte yandan, 44 ilde 177 yerleşim yerinde ise karantina kararı kaldırılmıştır” denildi.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) sdalgını tehlikesinin henüz geçmediği uyasında bulunan İçişleri Bakanlığı açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Tehlike henüz geçmiş değildir. Salgın ile mücadelede vatandaşlarımızdan ricamız, toplu taşıma araçları ile seyahatlerde, pazar yeri, market-süpermarket ve fırınlardan yapacakları alışverişlerinde, fabrikalar, iş yerleri ile kamu kurum ve kuruluşları gibi toplu olarak bulunulan iş yerlerinde, havaların sıcak olması nedeniyle park, bahçe, cadde, sokak, meydan gibi dış mekanlarda, sosyal mesafeyi ve sosyal izolasyonu sağlamaları, ayrıca belirtilen alanlarda maske takma zorunluluğuna uymaya devam etmeleridir. Ülke genelinde emniyet ve jandarma birimlerince pazar yerleri, marketler/süpermarketler gibi iş yerleri ile vatandaşlarımızın yoğun olarak bulunduğu meydan, cadde ve sokaklarda bu konudaki denetimlerimiz önümüzdeki hafta içi de yoğun bir şekilde devam edecektir.”

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın