23 İlde Maske Kullanımı Zorunluluğu Getirildi

 23 İlde Maske Kullanımı Zorunluluğu Getirildi

Koronavirüse karşı mücadelede kapsamında maske kullanımı 23 ilde zorunlu hale getirildi. Bu 23 ilde maske takmayanlara Hıfzısıhha Kanunu’na göre yasağa uymayanlara 250 TL’den 1000 TL’ye kadar cezai yaptırım uygulanacak.

Yeni tip koronavirüse (Covid-19) salgını nedeniyle Adıyaman, Tunceli, Kahramanmaraş, Gaziantep, Siirt, Afyonkarahisar, Aydın, Balıkesir, Bartın, Denizli, Düzce, Kastamonu, Muğla, Uşak, Rize, Karabük, Kayseri, Sakarya, Kırıkkale, Kırklareli, Burdur, Konya ve Amasya’da maskesiz sokağa çıkmak yasaklandı.

Maskesiz sokağa çıkanlar ve belirtilen önlemleri ihlal edenler hakkında 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’incimaddesi uyarınca idari para cezası uygulanacağı açıklandı.

Hıfzısıhha Kanunu Madde 282: Bu Kanunda yazılı olan yasaklara aykırı hareket edenler veya zorunluluklara uymayanlara, fiilleri ayrıca suç oluşturmadığı takdirde, 250 TL’den 1000 TL’ye kadar idarî para cezası verilir.

Gaziantep Valisi Davut Gül, şehirlerde ana arterlerde alınan yasakla ilgili şunları söyledi:

“Gaziantep’te sokaklar ve kırsal mahalleler hariç diğer bütün alanlarda maskesiz dolaşmak yasaklanmıştır. Her ölçekteki özel iş yerleriyle kamu kurum ve kuruluşlarının çalışanları da maskeyle çalışacaktır. Sabrınıza ve desteğinize teşekkür ederim. Maske ve mesafe bu işin çaresi.”

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, 11 Mayıs’ta düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada, “Maskesiz olarak asla evin dışına adım atmayacağız” demişti.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın