2020 Yılı Ocak Ayı Dış Ticaret, Ticaret, Esnaf ve Kooperatif Verileri

 2020 Yılı Ocak Ayı Dış Ticaret, Ticaret, Esnaf ve Kooperatif Verileri

Ticaret Bakanlığı 2020 yılı Ocak ayına ait dış ticaret, ticaret, esnaf ve kooperatif verilerini açıkladı. Yapılan açıklamada: “Son dönemde Bakanlığımızca finansmandan dijitalleşmeye, yeni pazar stratejilerinden ticaret diplomasisine, sivil toplumla istişare mekanizmalarından ihracatın tabana yayılması faaliyetlerine kadar atılan adımların da katkısıyla ihracatımız önemli bir ivme yakalamıştır. Nitekim son 12 aylık dönemde ihracatımız 181 milyar 567 milyon dolar seviyesine yükselmiştir. Ocak ayında ithalatımız ise %18,96 artarak 19 milyar 229 milyon dolar olmuştur.”

DIŞ TİCARET AÇIĞIMIZ OCAK AYINDA 4,5 MİLYAR DOLAR OLDU

Ocak ayında dış ticaret açığımız 4 milyar 464 milyon dolar olarak gerçekleşirken dış ticaret hacmimiz ise bir önceki yılın aynı ayına göre % 13,01 artarak 33 milyar 994 milyon dolara yükselmiştir. 2020 yılı Ocak ayında ihracatımızın ithalatımızı karşılama oranı ise %76,8 düzeyinde gerçekleşmiştir.

OCAK AYINDA EN FAZLA İHRACATI GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ FASIL YİNE “MOTORLU KARA TAŞITLARI” OLDU

“Motorlu Kara Taşıtları” faslında ihracatımız Ocak ayında %4,99 artışla 2 milyar 128 milyon dolar olarak gerçekleşti. Ocak ayında en fazla ihracat yaptığımız diğer fasıllar ise sırasıyla “Kazanlar ve makineler” (1 milyar 401 milyon dolar) ve “Demir ve çelik” (791 milyon dolar) olmuştur.

EN FAZLA İHRACAT YAPTIĞIMIZ ÜLKE ALMANYA

Ocak ayında en fazla ihracat yaptığımız ülkeler sırasıyla Almanya, İtalya ve İngiltere olurken ithalatta ise ilk üç sırayı Rusya Federasyonu, Çin ve Almanya almıştır. Ocak ayında ihracatçılarımız 214 farklı ihracat pazarına ulaşmayı başarmıştır. Ocak ayında İtalya’ya ihracatımız bir önceki yılın aynı ayına göre %9,6 artarken İngiltere’ye ihracatımız %9,1 oranında azalış göstermiştir. Öte yandan, Ocak ayında en fazla ihracat yaptığımız ülkeler arasında yer alan ABD’ye ihracatımız %10,6 oranında artarken, Fransa’ya ihracatımız ise %14,0 oranında artış göstermiştir.

EN BÜYÜK İLK 3 İHRACAT PAZARIMIZ TOPLAM İHRACATIMIZIN %21,5’İNİ OLUŞTURDU

GTS’ye göre en fazla ihracat yaptığımız ilk üç ülke Ocak ayı itibarıyla toplam ihracatımızın % 21,5’ini oluştururken, en fazla ithalat yaptığımız ilk üç ülkenin toplam ithalatımızdan aldığı pay ise % 27,7 olarak gerçekleşmiştir. Ocak ayında Avrupa Birliği ülkelerine yapmış olduğumuz ihracat bir önceki yılın aynı ayına göre % 3,25 artışla 7 milyar 384 milyon dolara yükselirken söz konusu ülkelere yapmış olduğumuz ihracat toplam ihracatımızın %50,0’sini oluşturmuştur. Sayın Bakanımızın işaret ettikleri “Ticarette Yeni Yol Haritası” çerçevesinde 2020 yılı Ocak ayında potansiyel pazarlarımızdan Çin’e ihracatımız %1,7 oranında, Meksika’ya ihracatımız %17,6 oranında Rusya’ya ihracatımız ise %26,8 oranında artış göstermiştir. Bunun yanında, Ocak ayında görülen Hırvatistan’a %94,2’lik, Malezya’ya %79,8’lik, Kırgızistan’a %71,8’lik ve İsviçre’ye %64,8’lik ihracat artışları dikkat çekmiştir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap