1.000 TL’lik Pandemi Sosyal Yardımı Ödemeleri Başladı

 1.000 TL’lik Pandemi Sosyal Yardımı Ödemeleri Başladı

Sosyal Yardım ödemeleri kapsamında 1. ve 2. faz ödemelerinin tamamlanmasının ardından 3. faz kapsamında halktan başvuru alınması yöntemi ile gerçekleştirilen 1000 TL Pandemi sosyal yardım başvuruları halen devam ediyor. 20 Nisan tarihinde TC kimlik numarasının son hanesine göre alınmaya başlanan başvurulara ilişkin Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetlet Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapılan açıklamada bugüne kadar yapılan başvuru sayısının 6 milyon olduğu yapılan başvuruların % 60’ının değerlendirme dışı olduğu duyuruldu. 5 Mayıs itibariyle 3. faz kapsamında 2.5 milyon aileye 1000 TL sosyal yardım ödemesinin yapıldığı duyuruldu.

Sosyal Yardım Parası ödemeleri kapsamında Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalar neticesinde 2.1 milyon aileye 1000 TL değerinde sosyal yardım parası ödemeleri PTT aracılığı ile yapıldıktan sonra 2. aşamada 2.3 milyon aileye 1000 TL sosyal yardım parası ödemesi yapıldı. 3. faz kapsamında e-Devlet üzerinden 20 Nisan tarihinde alınmaya başlanan başvuru işlemleri devam ediyor. Başvurularını tamamlayan vatandaşlar ödemelerine ne zaman hangi hesaplara yatacağını araştırmaya devam ediyor. Peki 1000 TL Pandemi sosyal yardım başvuru sonuçları açıklandı mı, ne zaman hesaplara yatacak?

3. FAZ SOSYAL YARDIM ÖDEMELERİ BAŞLADI!

Sosyal yardımları 3 faz halinde planladık. 1. fazda 2,1 milyon, 2. fazda 2,3 milyon haneye ulaşarak 1.000 TL yardımda bulunduk. Ulaşamadığımız haneler kalmasın diye e-devlet üzerinden başvuru başlattık.

Form sonunda değerlendirme yapıyoruz. 6 milyon üzerinde başvuru aldık. Belli kategorilerin değerlendirmeye alınmayacağını belirttik. Faz 1 ve faz 2’ye başvuranlar, kamu işçisi olanlar, memur olanlar, işsizlik ödeneği alanlar ve memur olanlar diye belirtmiştik. 6 milyon başvurunun yüzde 60’ı değerlendirme dışı kaldı bu şekilde.

Vakıflarımız başvuruları değerlendiriyor. SGK açısından, kriterler açısından baktığımızda hanelerimiz değerlendiriyor. Ödemelere başladık. 600 bin haneye faz 3’te yardım yaptık. Ödemeler yapılırken başvurular da devam ediyor. Mayıs 5’te 2.5 milyon kişiye ödeme yaptık.

SOSYAL YARDIM PARASI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

E-Devlet’te Pandemi Sosyal Destek Program modülü üzerinden başvurular alınıyor. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Twitter hesabında yaptığı paylaşımda, Sosyal Destek Programına T.C. kimlik numarasının son hanesi “0” olanların pazartesi, “2” olanların salı, “4” olanların çarşamba, “6” olanların perşembe ve “8” olanların cuma günü başvuru yapabileceğini belirtti. Bakan Selçuk yaptığı açıklamada cumartesi ve pazar günleri ise sınırlama olmaksızın herkesin başvurabileceğini aktardı.

Değerlendirmeler kişi bazlı değil, hane bazlı yapılacak. Yani bir haneden sadece bir kişi başvurup 1000 lirayı alabilecek. Aynı haneden birden çok başvuru olursa sadece biri dikkate alınacak.

Pandemi Sosyal Destek Programı Faz 1 ve Faz 2 kapsamında verilen 1000 liralık nakdi destekten faydalanmamış olanlar alabilecek.

SOSYAL YARDIM PARASI NEREYE YATACAK?

Vatandaşlar, başvuru süreçlerini e-Devlet üzerinden takip edebilecek. Desteğe ilişkin ödeme zamanı ve şekli daha sonra açıklanacak. Bakanlık, ön başvurulara ilişkin incelemeler sonucunda, desteğe ihtiyacı olduğu belirlenen hanelere ödemeleri yapacak.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın